اجرای سایبان خودرو- اجرای پارکینگ خودرو- سوله سبک- سازه سبک- سازه سیلندری -ساخت پارکینگ خودرو- ساخت سایبان خودرو- پارکینگ -سایبان خودرو-پارکینگ پیش ساخته- پارکینگ خودرو-اجرای سایبان- اجرای پارکینگ- ساخت سایبان- ساخت پارکینگ

آخرین اخبار پوشش گستران

بررسی کاربرد انواع استابلایزر و تخریب حرارتی پی وی سی در تولید ورقهای پوششی و انواع پروفیل¬های UPVC

با توجه به تولید روز افزون انواع پروفیلهای UPVC و نیز تولیدات مشابه غیر استاندارد, شرکت پوشش گستران ایده برتر با تکیه بر تجربه و دانش فنی متخصصین خود توانسته جزء یکی از معدود تولید کنندگان با کیفیت پروفیل و ورقهای پوششی خاص UPVC گردد. لذا از این رو جهت اطلاع رسانی و انتقال تجربه خود، در ذیل به بررسی نقش استابلایزر در تولید انواع ورق پوششی UPVC پرداخته شده است. همچنان که ذکر شد، با توجه به وجود محصولات مشابه و غیر استاندارد، مشتریان عزیز با داشتن اطلاعات کافی از نحوه فرمولاسیون و ترکیبات این نوع پروفیلها، می­توانند محصول با کیفیت­تر و قابل رقابت­تری را تهیه فرمایند.

 

پلی وینیل کلراید (PVC) به دلیل دارا بودن مقاومت عالی در برابر آب و هوا، پایداری بسیار خوب در برابر اشعه ماوراء بنفش، مقاومت شیمیایی و خواص تأخیر دهندگی شعله، از نظر حجمی دومین ترموپالستیک پرمصرف دنیاست. در سال های اخیر استفاده از PVC در تولید تجهیزات مختلف و قطعات الکترونیکی نیز رشد قابل توجهی داشته است، به طوری که بیشتر از 04% مواد اولیه مورد استفاده در ساخت تجهیزات تجاری و الکترونیکی از ترکیبات PVC است {2،1}. پی وی سی مقاومت حرارتی محدودی داشته و نیاز به افزودن پایدار کننده های حرارتی برای جلوگیری از دی­هیدروکلریناسیون و تغییر رنگ در حین فرآیند تولید و کاربرد محصول دارد. آزاد سازی کلرید هیدروژن تحت تأثیر دما و از حدود ˚C100 یا تحت تأثیر نور، یکی از دلایل اصلی تجزیه PVC است {2،1}. دی­هیدروکلریناسیون PVC حین فرآیند روی رنگ و خواص دیگر اثر می گذارد. وقتی کاهش جرم در اثر دی­هیدروکلریناسیون به 4/0% برسد، تغییر رنگ و تغییر خواص شروع می شود. بسته به تعداد باندهای دوگانه مزدوج تشکیل شده، رنگ از زرد به نارنجی، قرمز، قهوه­ای و مشکی تغییر می­کند. دی­هیدروکلریناسیون پی وی سی در حضور اکسیژن باعث تشکیل کربن کلوئیدی، پراکسیدها، هیدرو پراکسیدها، گروه­های کربونیل و استر می­شود. همچنین PVC با وزن مولکولی پایین­تر پایداری حرارتی کمتری نسبت به PVC با وزن مولکولی بالاتر دارد. زیرا با کاهش وزن مولکولی تعداد گروه­های انتهایی، افزایش می یابد{3}. صابون­های فلزی یا همان استابلایزرها بیشترین استفاده را به عنوان پایدار کننده­های حرارتی پی وی سی داشته و در این میان استابلایزرهای سرب و فلزات سنگین بیشترین بازده را در پایدار کنندگی پی وی سی دارند، اما به دلیل سمی بودن استفاده از آن ها رو به کاهش می باشد. بهنگام تولید پروفیلهای PVC اضافه کردن گروه­های غیر قطبی به PVC باعث کاهش برهم کنشهای قطبی میشود و بنابراین PVC نسبت به دی­هیدروکلریناسیون به وسیله حرارت مقاوم­تر می­شود. زنجیرهای غیرقطبی طولانی آلکیلی استئارات، قطب­های یکسان را در PVC جدا می کنند و باعث پایداری PVC می شوند. در تولید انواع پروفیل و بخصوص ورقهای پوششی UPVC یکی از مؤثرترین و عمومی­ترین پایدار کننده­های حرارتی ترکیبات آلی قلع حاوی سولفور می­باشد. ترکیبات باریوم و کادمیوم نیز اثر خوبی در پایداری حرارتی پی وی سی دارند. کربوکسیالت کادمیوم رنگ خوبی به دست می­دهد، اما پایداری بلند مدت خوبی ندارد، در حالی که ترکیبات بارمیوم عکس این رفتار را دارند. استفاده از این دو ترکیب با همدیگر پایداری بلند مدت خوبی ایجاد می کند و در صورتی که با پالستی­سایزرهای اپوکسی و فسفات و پایدار کننده­های UV استفاده شوند، پایداری نوری بسیار خوبی نیز ایجاد می کنند. در سال های گذشته به خاطر حفظ سلامت شغلی و محیط زیست، استفاده از پایدار کننده­های باریوم/ روی به جای پایدار کننده­های حاوی کادمیوم مورد توجه قرار گرفته است {4,5}.

با استفاده از تکنیک­های اختالط مؤثر و افزودن پایدارکننده­های ثانویه به فرمولاسیون در حین تولید پروفیل و ورقهای پوششی UPVC از سرعت واکنش دی­هیدروکلریناسیون پی وی سی کاسته می شود. پایدار کننده­های ثانویه یا کواستابلایزرها ترکیباتی هستند که خود به تنهایی پایدار کننده حرارتی نیستند اما به کارآیی سیستم پایدار کننده­های دیگر کمک می کنند. از جمله کواستابلایزرها می­توان فسفات­ها، پالستیسایزرهای اپوکسی، پلی ال ها و آنتی اکسیدان­های فنولی را نام برد. استفاده از یک پرکننده مثل کربنات کلسیم به عنوان کواستابلایزر ضایعات و صدمه پذیری پی وی سی را افزایش میدهد. البته افزودن کربنات کلسیم فقط تا 8 درصد مناسب است. کربنات کلسیم قادر است با هیدروژن کلراید واکنش دهد. به علاوه کربنات کلسیم خواص خوبی دارد از جمله قیمت پایین، سایش نداشتن با تجهیزات فرآیند، کاهش ورقه ورقه شدن، افزایش خواص مکانیکی و توزیع همگن که از طریق پوشش دار شدن کربنات کلسیم. پایداری حرارتی نمونه PVC حاوی کربنات کلسیم را افزایش می دهد.

اجرا و پشتیبانی : پوریا گیوری

تمامی حقوق مادی و معنوی به پوشش گستران ایده برتر تعلق دارد .